Kedy volať kominára

Kontroluje vám komín kominár? Ak o tom nemáte potvrdenie, obec vám môže dať pokutu do troch tisíc korún a v prípade nehody vám poisťovňa celú škodu neuzná. Čistiť pravidelne komíny si môžu vlastníci rodinných domov, či chalúp alebo chát zo zákona síce sami, potvrdenie o tom im však musí dať kominár. Ako často to musí byť, hovorí vyhláška. Ak staviate kozub alebo kachlovú pec, zákon je vo vzťahu k občanom oveľa benevolentnejší ako pri komínoch. Napriek tomu, že riziko požiaru je pri neodbornom zhotovení vysoké, volať vyškoleného kachliara nemusíte.

Ako často musíte čistiť komín, to záleží od tepelného výkonu na komín pripojeného spotrebiča, ako aj od druhu používaného paliva. Pre spotrebiče na tuhé palivá v podobe bežne používaných kozubových piecok či kozubov platí, že komín treba čistiť a kontrolovať raz za štyri mesiace. Ak ste sa teda rozhodli prejsť na vykurovanie drevom, napríklad v kozubovej piecke kúpenej v hobbymarkete, mali by ste kominára zavolať aspoň trikrát do roka. Podľa vyjadrenia hovorkyne prezídia Hasičského a záchranného zboru Aleny Bučekovej, podmienku odbornej spôsobilosti pri čistení a bežnej kontrole naše zákony v rámci zosúladenia právnych noriem so zákonmi Európskej únie vypustili. Na druhej strane, ako potvrdzujú kominári, len kominár alebo revízny technik komínov vám o čistení a kontrole, keď ich urobí, môže vystaviť potvrdenie, ktoré poslúži pri prípadnej kontrole z obce. Rovnaké potvrdenie od vás bude vyžadovať aj poisťovňa, ak príde k nehode a budete chcieť od nej vyplatiť peniaze. “Ak vznikne požiar a je poisteným rizikom, počas šetrenia žiadame hlavne uznesenie o ukončení šetrenia polície – škody spôsobené požiarom je poistený povinný hlásiť na polícii – a revízne správy,” potvrdzuje vedúci poistenia majetku Generali Poisťovňa Peter Lukács. Ak poisťovňa zistí napríklad hrubú nedbanlivosť alebo zanedbanie povinnej starostlivosti, poistné plnenie sa kráti.

Zákon a prax

Podrobnosti okolo údržby komínov i prevádzky spotrebičov na kúrenie od septembra upravuje vyhláška o technických podmienkach a požiadavkách na protipožiarnu bezpečnosť pri inštalácii a prevádzkovaní palivového spotrebiča (č. 401/2007). Tá doplňuje zákon o ochrane pred požiarmi. O odbornej spôsobilosti toho, kto preskúšava komíny hovorí zasa živnostenský zákon a kominári majú ešte aj vlastný zákon – o komore kominárov. “Komín si síce občan vyčistiť môže sám, ale finančne sa to nevyplatí, podobne, ako sa to nemusí vyplatiť z bezpečnostného hľadiska,” tvrdí revízny technik komínov Milan Deák z Nového Mesta nad Váhom. Podľa spomínanej vyhlášky totiž každý, kto komín čistí má mať aj zodpovedajúce vybavenie. “Obyčajné kefy z predajní sú určené skôr na potreby vyčistenia zanesenej rúry, keď sa odstaví spotrebič. Nestačia na dôkladné vyčistenie niekoľkometrového komína,” hovorí Deák. Rizikom požiaru hrozí napríklad už aj neúplné uzatvorenie kontrolných dvierok. A ak chcete mať oficiálne potvrdenie, kominár napokon aj tak musí prísť.

Čo to stojí

Ak sa dohodnú obyvatelia na čistení a kontrole komína viacerí naraz, zaplatia menej. Samostatná objednávka je drahšia a dopravné náklady takýto objednávateľ platí kominárovi sám.

Na rozdiel od čistenia kominára jednoznačne musíte volať, ak meníte spotrebič. Kominár musí najskôr posúdiť, či ho vôbec na komín môžete pripojiť a dať predbežný súhlas s pripojením (ten bude potrebovať napríklad kúrenár). Kominár by mal prísť ešte aj kým prvýkrát zakúrite, aby napojenie skontroloval, komín preskúšal a vám na to opäť vystavil príslušné potvrdenie.

Tento postup je dôležitý nielen z hľadiska bezpečnosti, ale aj záruk na tovar. “Záruku na spotrebič vám vydajú iba vtedy, ak majiteľ predloží doklad o preskúšaní komína či dymovodu,” hovorí riaditeľ úradu Komory kominárov Peter Šulan.

Kachliari apelujú na zdravý rozum

Viac im ani nezostáva. Ako potvrdzuje predseda Cechu kachliarov Robert Šalvata, v spomínanej vyhláške nie je žiaden odkaz na to, že by občan pri výstavbe kozuba, či kozubovej pece musel volať odborníka. A na rozdiel od čistenia a kontroly komínov, vyhláška ani nepredpisuje nejaké podrobnosti, ktoré by sa týkali potvrdení, ktoré by nepriamo kachliarov zo zákona k výstavbe priviedli. “Povinnosť tu nie je, ale veď ide hlavne o zodpovednosť,” hovorí Šalvata. Neodborne postavená kachlová pec, či kozub nielen, že nemusia splniť požadované očakávania, čo sa výkonnosti týka, ale aj riziko požiarov je pri fušerine vysoké. “Keď sa niečo stane, kto ponesie zodpovednosť?” pýta sa Šalvata.

Ako často musíte čistiť komín

Pri spotrebičoch s tepelným výkonom do 50 kW

– raz za štyri mesiace, ak sú pripojené spotrebiče na tuhé alebo kvapalné palivá,

– raz za šesť mesiacov, ak sú pripojené spotrebiče na plynné palivá a komín nemá vložku,

– raz za dvanásť mesiacov, ak sú pripojené spotrebiče na plynné palivá a komín má vložku.

Pri spotrebičoch s tepelným výkonom nad 50 kW

– raz za dva mesiace, ak sú pripojené spotrebiče na tuhé alebo kvapalné palivá,

– raz za šesť mesiacov, ak sú pripojené spotrebiče na plynné palivá.

Z ďalších lehôt

– raz za dva roky v občasne užívaných stavbách (napríklad chaty a chalupy).

Vypaľovanie komína

Komín možno vypaľovať len výnimočne, ak nejde odstrániť usadeniny spalín iným spôsobom. Vypaľovať ho môže len kominár alebo revízny technik komínov s pomocou najmenej jednej osoby. Vypaľovanie sa oznamuje obci.

Komín

Komín na tuhé palivá musí byť o pol metra vyšší, ako najvyšší bod strechy, stavať ho musí preškolený odborník.

Nezabúdajte na podložku

Pokiaľ sa chystáte umiestniť napríklad kuchynský sporák na pevné palivo alebo kozubovú piecku na inú, ako nehorľavú dlážku (nehorľavý je napríklad betón či dlažba), nezabudnite na podložku (napríklad z plechu).

Zdroj: vyhláška 401/2007, Komora kominárov, prezídium Hasičského a záchranného zboru, sme.sk