Pokiaľ si človek nespraví všetko sám, tak to inak nebude stáť za nič. Táto veta je síce v mnohom pravdivá, ale zároveň v mnohom zavádzajúca. Sme natoľko zdatní, že si vieme postaviť aj čosi také zložité ako je komín?
Prejav nezávislosti
K zime neodmysliteľne patria dymiace komíny, ktoré vidieckej krajine dávajú ten správny ráz. Kúrenie drevom má svoju dlhú históriu. I v dnešnej dobe sa teší značnej obľube, pretože je dôkazom istej nezávislosti. Avšak samozrejme nielen výstavba komína je dôležitá, ale aj zvyšná časť vykurovacej sústavy.
Špeciálne normy
Postaviť dom na kolene je iné ako realizovať komín. Kým v prvom prípade sa vytvára priestor na menšie nedostatky (keď sa už inak nedá), v tom druhom treba postupovať podľa špeciálnych noriem, čo v praxi znamená, že komín nemôžeme svojpomocne upravovať a vylepšovať. Predtým než sa ho odhodláme postaviť, mali by sme si položiť a zodpovedať niekoľko dôležitých otázok.
Skladba komína
Mali by sme si predovšetkým ujasniť aké vykurovanie a palivá použijeme nielen v blízkej, ale aj ďalekej budúcnosti, a či plánujeme v dohľadnom čase podniknúť nejaké zmeny. Komín predstavuje v podstate murovanú štíhlu konštrukciu na odvádzanie dymu, ktorá sa skladá z viacerých častí. A to z komínového plášťa, prieduchu, sopúchu, vyberacieho, vymetacieho otvoru a komínovej hlavy.
Typy komínov
To, že nie je komín ako komín, vieme aj bez toho, aby sa nám dostala do rúk nejaká príručka na rozoberanú tému. Stačí sa prejsť ulicou a všimnúť si, že jeden dom má vstavaný, iný pristavaný alebo samostatne stojaci komín. K výstavbe komína by sme sa mali postaviť zodpovedne, pretože by nám mal vydržať bez ďalšieho zásahu až desať alebo dvadsať rokov. I viac.